khanesazi
04 خرداد 1402 - 13:09

«آزادسازی خرمشهر» سخت‌ترین عملیات جنگ بود

اهواز- رئیس پژوهشکده امنیت ملی گفت: سخت‌ترین عملیات جنگ آزاد سازی خرمشهر بود چون دشمن می‌دانست تنها یک جا مانده و به همین خاطر به لحاظ زمانبندی طولانی‌ترین عملیات را انجام دادیم.

به گزارش خبرنگار مهر، سردار امیر حیات مقدم صبح امروز در نشست خبری که به مناسبت سالروز آزادسازی خرمشهر برگزار شد ضمن گرامیداشت سوم خرداد، با بیان اینکه در جنگ سه مرحله کلی داشتیم، اظهار کرد: مرحله اول تثبیت دشمن بود؛ دشمن مصمم بود که ظرف یک هفته ایران را بگیرد و این را اعلام کرده بود اما ۳۴ تا ۴۵ روز زمان بُرد تا توانست خرمشهر را بگیرد؛ بنابراین راهبرد زمانبندی که داشت، شکست خورد.

وی ادامه داد: همان جا دشمن تثبیت شد و دیگر در طول جنگ شاهد پیشروی دشمن نبودیم که بخواهیم بخشی از کشور ایران را از دست بدهیم.

رئیس پژوهشکده امنیت ملی، مرحله بعد را خروج دشمن خواند و بیان کرد: چندین مرحله عملیات انجام دادیم تا دشمن را از منطقه و از خاک ایران خارج کردیم و موفق شدیم به مرز برویم که عملیات ثامن الائمه یکی از آنها بود؛ در این عملیات روی مرز نرفتیم اما بخش قابل توجهی از شکست حصر آبادان محقق و جاده آبادان ماهشهر آزاد و در نهایت آبادان از محاصره خارج شد.

سردار حیات مقدم گفت: شکست حصر آبادان اولین عملیات بزرگ مشترک بین سپاه و ارتش بود که در مهر ماه سال ۶۰ انجام شد، پس از آن عملیات طریق‌القدس بود که بستان و سوسنگرد تا مرز چذابه آزاد شد و در بخش زیادی از مرز بین‌المللی هم مستقر شدیم.

وی افزود: در عملیات فتح‌المبین نیز بخش زیادی از شمال خوزستان آزاد شد و تا مرز پیش رفتیم، در آنجا هم در مرزهای بین‌المللی مستقر شدیم و دشمن را از خاک خارج کردیم.

رئیس پژوهشکده امنیت ملی با اشاره به اینکه تنها جای باقی مانده در این مرحله خرمشهر بود، عنوان کرد: موفق شده بودیم به عمده مرزهای کشور دست پیدا کنیم ولی هنوز خرمشهر و غرب کارون باقی مانده بود و آنجا هیچ عملیاتی نداشتیم؛ بنابراین دشمن در این مرحله می‌دانست اگر بخواهیم عملیات انجام دهیم باید در خرمشهر و غرب کارون عملیات داشته باشیم به همین خاطر تمام توان خود اعم از ارتش صدام، لشکر زرهی، لشکر مکانیزه، لشکر پیاده، تجهیزات مهندسی، سیم‌های خاردار و تمامی امکانات تخریبی را در خرمشهر گذاشتند تا از آنجا دفاع کنند.

آزادسازی خرمشهر سخت‌ترین عملیات جنگ

سردار حیات مقدم، سخت‌ترین عملیات جنگ از لحاظ آمادگی دشمن را آزاد سازی خرمشهر خواند و اظهار کرد: از آنجایی که دشمن می‌دانست تنها یک جا مانده به همین خاطر به لحاظ زمانبندی طولانی‌ترین عملیات را در این مکان انجام دادیم که از دهم اردیبهشت ماه آغاز شده و تا سوم خرداد ماه ادامه داشت.

وی افزود: در عملیات ثامن الائمه، طریق‌القدس و فتح‌المبین از اصل غافلگیری استفاده کردیم چون یکی از اصول بلاتردید ما در جنگ استفاده از اصل غافلگیری بود زیرا توان ما کم بود و توان دشمن زیاد، در هیچ عملیاتی توان فیزیکی ما به اندازه دشمن نبود.

رئیس پژوهشکده امنیت ملی گفت: در تمام دانشگاه‌های دنیا می‌گویند اگر می‌خواهید حمله کنید و به جایی برسید باید سه برابر دشمن نیرو داشته باشی ولی ما در هیچیک از عملیات‌های هشت سال دفاع مقدس توانمان در هجوم سه برابر نبود و همیشه با دشمن برابر یا کمتر از آن بودیم.

سردار حیات مقدم ادامه داد: چهار مرحله عملیات انجام دادیم، در طول عملیات چندین بار دچار یأس، ناامیدی و تردید شدیم که آیا می‌توانیم خرمشهر را آزاد کنیم یا خیر اما خداوند دل رزمندگان را محکم می‌کرد و نهایتاً در سوم خرداد سال ۶۱ و با تعبیر بسیار زیبای حضرت امام (ره) که فرمودند «خرمشهر را خدا آزاد کرد» خرمشهر توسط رزمندگان آزاد شد.

وی با بیان اینکه همه دنیا حتی شرق از پیروزی و قدرت ما می‌ترسیدند، تصریح کرد: بعد از عملیات بیت‌المقدس و پیروزی ما در جنگ، حدود ۹۸ درصد خروج دشمن محقق شد اما ما همچنان جنگ را ادامه دادیم و این سوال برای مراکز علمی به خصوص مراکز سیاسی مطرح شد «چرا بعد از عملیات بیت‌المقدس و با وجود گرفتن مرزها، جنگ ادامه پیدا کرد و به خاک عراق رفتید؟».

امام راحل (ره) مخالف رفتن به خاک عراق

رئیس پژوهشکده امنیت ملی با بیان اینکه برای رفتن به خاک عراق، امام (ره) نیز مخالف بودند، عنوان کرد: دوستان نظامی ما استدلالی داشتند که اگر وارد خاک عراق نشویم، تضمینی وجود ندارد که صدام مجدداً به ما حمله نکند؛ بنابراین یک قاعده، راهبرد و سیاست در پیش گرفتیم و هیچکدام از سیاست‌های جنگ نوشته شده نبودند و پس از جنگ آنها را نوشتیم.

سردار حیات مقدم اضافه کرد: در زمان جنگ سپاه ابتکار عملی به خرج داده و آن این بود که در کنار هر فرمانده لشکر یک روایتگر حضور داشت که همه چیز را با جزئیات می‌نوشتند و گنجینه بزرگی از اطلاعات درست شد، می‌نوشتند ولی به دلیل مشغله جمع بندی نمی‌کردند.

وی با اشاره به اینکه بعد از عملیات بیت‌المقدس در مرحله تنبیه متجاوز قرار گرفتیم، اظهار کرد: از آنجایی که بخشی از سرزمین ما یعنی حدود یک هزار کیلومتر مربع از طلایه تا شلمچه، ارتفاعات میمک و نفت شهر با تعدادی از چاه‌های نفت در دست دشمن مانده بود و نمی‌خواستیم صلح کنیم زیرا با صلح دعواهای سیاسی حل نمی‌شد، از طرفی به دلایل نظامی ناچار شدیم ۶ سال در تنبیه متجاوز قرار گرفته و بجنگیم.

رئیس پژوهشکده امنیت ملی دلیل دیگر را مسئله سیاست داخلی خواند و بیان کرد: تا آن تاریخ هیچ گونه قطعنامه‌ای که صدام را متجاوز بشناسد و برای ما غرامت را به رسمیت بشناسد از مجامع بین‌المللی ندیده بودیم تا اینکه بعد از عملیات کربلای ۵ و در سال ۶۵ قطعنامه ۵۹۸ صادر شد که این قطعنامه صدام را متجاوز و شروع کننده جنگ می‌دانست و غرامت را برای ما قبول داشتند.

سردار حیات مقدم گفت: در جنگ ۱۰۰ درصد پیروز شدیم چون ما شروع کننده جنگ نبودیم و در آینده هم هیچ جنگی را شروع نخواهیم کرد و اصلاً راهبرد جمهوری اسلامی ایران این است که هیچ جنگی برعلیه هیچ کشوری حتی کشورهای ضعیف آغاز نکند.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1237584